7 diena 7 knygos: 3 diena (2) „Laiko mašina. Daktaro Moro sala“

30 Bal

Tai buvo mano trečioji šios savaitės knyga. Pati knyga buvo itin sena 1977 metų leidimo. Skaitydama jaučiau, kad ją skaitė daugybė kartų… Ją skaityti buvo toks malonumas! Velsas iš ties moka gerai aprašyti viską, ką jis nori pasakyti.

Kai pamačiau kuriais metais pati knyga buvo parašyta iš ties nustebau. Galvoju, negali būti, kad knyga tokia sena. Knyga, kurią pasirinkau buvo dvi apysakos: Laiko mašina ir Daktaro Moro Sala.“

Herbertas Džordžas Velsas

„Laiko mašina. Daktaro Moro sala“(H.G.Wells „The Time Machine“, 1895 m.; „The Island of Doctor Moreau“ 1896 m.)

“Laiko mašina“

Svajotojas apsėstas keliavimo svajonės sukuria laiko mašiną. Net ir paties nuostabai pasinaudodamas šia mašina jis nukeliauja į ateitį – 800,000 metų į priekį. Pasaulis išties pakito!  Visuomenė, kurią jis aptinka atrodo esanti visiškoje harmonijoje su aplinka ir gyvena absoliučioje palaimoje. Tačiau pasilikdamas ilgiau išsiaiškina, kad ne viskas taip idealu, kaip atrodo. Morlokai išlindę iš savo požemių apverčia jo požiūrį aukštyn kojom. Pasaulis, kuris atrodė nuostabus, tampa žvėriškas. Ši knyga savo laiku tapo bestseleriu iš kart ir iki šiandien ji gerai žinoma. Taip pat ši knyga pravėrė duris naujam kelionių laiku žanrui.

Istorija yra pasakojama iš keliautojo laiku perspektyvos. Keliautojas visą savo fantastišką istoriją papasakoja savo draugams. Kokia mano nuotaika buvo po knygos? Pajutau tam tikrą susimąstymą. Mąsčiau apie tai, kur eina mūsų visuomenė. Knygoje žmonijos tragedija aiški, tačiau mano klausimas ar mūsų visuomenės tragedija nebus dar didesnė. Ar progresas nesunaikins mūsų? Man pamąstymai buvo tokie po knygos.

Filmas:

“Daktaro Moro sala“

Vieniša sala, kurioje atrodo nieko nevyksta, bet vyksta joje tikras gyvenimas. Joje gyvena Daktaras Moro su savo asistentu. Jis šios salos šeimininkas, o gal net tam tikra prasme “Dievas“. Saloje jis atlieka žiaurius eksprimentus su gyvūnais. Jis naudodamas savo talentą priartina prie žmogiškumo. Padarai, kuriuos sukuria Moro, yra įstrigę tarp žmogiškumo ir gyvuliškumo. Į šią salą netikėtai patenka Prendickas. Išsiaiškina salos paslaptį ir galiausiai savo akimis išvysta šios salos žūtį.

Man patik šioje knygoje užduotas etiškumo klausimas. Ar galima taip elgtis su gyvūnais? Ar galima atimti iš jų laimę būti žvėriu ir įduoti jam žmogiškumo kančią, kurios jis pilnai nesuvokia? Daktaras Moro pavaizduotas, kaip žiaurus žmogus, bet geriau suprasdamas jį gali perprasti, susitapatinti su juo, bet ne būtinai pateisinti jo elgesį.

Ištrauka:

“Dabar man atsiskleidė tamsioji žiaurių Moro bandymų pusė. Iki šiol nebuvau pagalvojęs apie kančias ir negandas, kurias šie nelaimingi gyvūnai patirdavo po to, kai juos paleisdavo Moro rankos. Aš baisėjausi vien tikriausiomis kankynėmis aptvare, bet dabar ne tai man atrodė svarbiausia. Anksčiau jie buvo žvėrys, jų instinktai buvo gerai prisitaikę prie juos supančios aplinkos, ir jie buvo laimingi, kiek gali būti laimingos gyvos būtybės. O dabar jie vilko žmogiškumo grandines, gyveno nuolatinėje baimėje, kamuojami įstatymo, kurio negalėjo suprasti; ši žmogaus gyvenimo parodija prasidėdavo skausmuose ir buvo ne kas kita, kaip amžina vidinė kova, amžina Moro baimė. Ir kuriam galui? Tas beprasmiškumas mane ir pykino“ p.164

Knygai skiriu: 9/10

Reklama

Vienas atsakymas to “7 diena 7 knygos: 3 diena (2) „Laiko mašina. Daktaro Moro sala“”

  1. Tadas lapkričio 3, 2011 at 18:00 #

    ačiū, labai padėjai 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s